?Dziecięca Kraina Kreatywności?– to program C. Mireli Nawrot. Ośrodkiem prowadzącym program w Polsce jest Ośrodek Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego ?Partner?.

W roku szkolnym 2014/2015 w programie uczestniczą dzieci z grupy V oraz VI.

Zajęcia prowadzone w ramach programu nastawione są na aktywność dzieci, nauczycieli  i rodziców oraz ich kreatywne myślenie.


?Dzień Kreatywnego Przedszkolaka?- 17.10.2014

Zorganizowany w przedszkolu dzień rozpoczął się balem- zabawą integracyjną grupy
V i VI, w której uczestniczyli chętni rodzice. Impreza ta była uroczystym otwarciem
programu ?Dziecięca Kraina Kreatywności?. Podczas balu wspólnie ustalono, co oznacza
słowo ?kreatywny?. Biletem wstępu na bal był zaś samodzielnie wymyślony przez rodziców
i dzieci okrzyk kreatywnych przedszkolaków, wśród nich m.in.;
– ?Rusz swą głową, tak wypada. Kreatywność to podstawa!?
– ?Jestem twórczy, pomysłowy. Wciąż coś wpada mi do głowy!?

Wyświetlanie 2826[1].jpg


?Zrobić coś z niczego, to zadanie dla każdego?

Taki tytuł nosiły warsztaty, które odbyły się w ramach programu ?Dziecięca Kraina Kreatywności?. Było to nawiązanie do obchodzonego w przedszkolu Dnia Kreatywnego Przedszkolaka.Tego dnia dzieci miały do dyspozycji kolorowe bibuły oraz koce. Same miały następnie
zastanowić się, co można z tego zrobić i czy można się tym bawić. Pomysłów na zabawę było mnóstwo. Nasze kreatywne przedszkolaki zorganizowały bibułowy pokaz strojów samodzielnie zaprojektowanych i wykonanych. W dalszej części warsztatów dzieci doskonale bawiły się, wcielając się w rolę konstruktorów domków z kocy. Choć początkowo była to banalna i z pozoru nieciekawa zabawa, to w rezultacie okazała się nie lada atrakcją dla wszystkich dzieci.

Wyświetlanie 2823[1].jpg

Wyświetlanie 2824[1].jpg


?Warsztaty naukowe dla dzieci-Twój Robot?- 15.10.2014

Pomysłem na uatrakcyjnienie zajęć, a jednocześnie inicjatywą na rozszerzenie cyklu zajęć realizowanych w ramach programu ?Dziecięca Kraina Kreatywności? były zorganizowane warsztaty z robotyki ?Twój Robot?. Warsztaty te zorganizowane były dzięki współpracy z Politechniką Koszalińską. Podczas nich dzieci poznały budowę, przeznaczenie, rodzaje robotów, a przede wszystkim przekonały się, że dzięki kreatywności, wspaniałym pomysłom ludzi powstały wynalazki, które ułatwiają nam życie. Wystarczy tylko chcieć, wystarczy puścić wodzę fantazji, aby ?z niczego? zrobić wszystko, na co przyjdzie nam ochota.

Wyświetlanie 2807[1].jpg

Wyświetlanie 2808[1].jpg


„Owocowe cudaczki” 03.11.2014

Kolejne warsztaty, które odbyły się w ramach programu ?Dziecięca Kraina Kreatywności? nawiązywały także do tegorocznej koncepcji przedszkola. Tym razem dzieci oprócz degustacji przyniesionych owoców, brały udział w różnorodnych, zdrowych zabawach. Miały okazję rozpoznawać owoce za pomocą różnych zmysłów: dotyku, węchu, czy też smaku. A po tych wszystkich smacznych i zdrowych zabawach był czas także na kreatywne zajęcia z wykorzystaniem owoców. Kukiełki owocowe, które wykonały dzieci udowodniły wszystkim, że pomysłowość, kreatywność, to cechy bursztynowych dzieci.

Wyświetlanie 2813[1].jpg

Wyświetlanie 2810[1].jpg


Jarzynkowe cuda” zajęcia Klubu  Kreatywnych Rodziców 27.11.2014

Klub Kreatywnych Rodziców utworzony w naszym przedszkolu zachęcił rodziców do
aktywności i wymiany pomysłów, bo nasi rodzice bez wątpienia są twórczy, pomysłowi,
bardzo aktywni i otwarci. Pomysłów na organizację zajęć i uroczystości przedszkolnych
przybywa z każdym dniem, a kreatywni rodzice z Klubu pomagają nam w organizacji
twórczych przedsięwzięć. Jedną z inicjatyw podjętych przez Klub Kreatywnych Rodziców
z Grupy V były zajęcia :?Jarzynowe cuda?. Pani Izabela Kapelak-Gruchot pokazała dzieciom,
jak można wspaniale bawić się podczas wykonywania codziennych, domowych czynności.
Wykonane przez nią oraz dzieci jarzynowe stworki były z pewnością przejawem
kreatywności i doskonałą zabawą.

PICT0041            PICT0054


Rusz głową- zabawy słowne.

Kolejne warsztaty zorganizowane w ramach programu Dziecięca Kraina Kreatywności dotyczyły aktywności językowej. Poprzez zabawy, ćwiczenia słowne połączone z grą na instrumentach, nauką słówek w językach obcych: angielskim i francuskim, dzieci doskonaliły swoją umiejętność budowania zdań, dobierania rymujących się wyrazów. Efektem wspólnej, miłej i twórczej zabawy słownej była stworzona bajka ?Na Antarktydzie?, którą wysłaliśmy
na ogólnopolski konkurs literacki dla przedszkoli, organizowany przez Niepubliczne Przedszkole ?Kraina Bajki? w Łodzi.

Wyświetlanie 20150618_111710.jpg  Wyświetlanie 20150618_111802.jpg


?Papierowi czarodzieje?

Stałym elementem zajęć organizowanych w ramach programu Dziecięca Kraina.Kreatywności są zajęcia plastyczno-techniczne. Dzieci tworzą z papieru przeróżne rzeczy- od ozdób po papierowe zabawki, które następnie wykorzystują do indywidualnych zabaw. Jak na kreatywne dzieci przystało , nie skupiają się jedynie na odtworzeniu wzoru, ale chętnie eksperymentują, zmieniają swoje zabawki , dodają samodzielnie wymyślone elementy. Stają się przez to, co raz bardziej samodzielne i twórcze, a o to właśnie chodzi?

 

 Wyświetlanie 20150220_100946.jpg             Wyświetlanie 20150225_092451.jpg

Wyświetlanie 20150225_094248.jpg


?Dzień Dobrych Pomysłów?

Zorganizowane warsztaty zainspirowane były częściowo pomysłami dzieci. Zabawy twórcze realizowane w ramach programu Dziecięca Kraina Kreatywności zachęciły dzieci do poszukiwania ciekawych pomysłów na spędzenie czasu w przedszkolu. Starszaki stworzyły w swojej sali skrzynkę dobrych pomysłów, do której wrzucały wymyślone przez siebie zabawy, zajęcia. Z czasem wrzucone do skrzynki pomysły stawały się, co raz bardziej twórcze i oryginalne.

Wyświetlanie 20150112_092020.jpg


?List Pani Zimy?

Kreatywne warsztaty zorganizowane pod tym tytułem kolejny raz okazały się dla dzieci doskonałą zabawą. Oprócz tworzenia i odczytywania listu, szukania mapy, tworzenia dywaniku pomysłów, była też okazja do tworzenia kompozycji z płatków śniegu, czy chociażby wyszywania rękawiczek bez igły.

Wyświetlanie 20150324_124437.jpg    Wyświetlanie 20150324_124732.jpg


?Kółeczko, kółko, koło?

Tym razem zabawy dotyczyły pojęć matematycznych. Oprócz rozpoznawania figur geometrycznych, wyszukiwania kół w otoczeniu, tworzenia zbiorów i przeliczania ich elementów, dzieci miały za zadanie zastanowić się, do czego jeszcze mogą być nam przydatne papierowe koła. Dyskusjom nie było końca, a pomysłów przybywało z każdą chwilą. Bursztynowe, kreatywne przedszkolaki wykonały prace plastyczne metodą origami z kół, stworzyły sobie papierowe ringo, użyły kół do zabawy ruchowej w samochody i światła, a na koniec stworzyły na dywanie własną, ogromną grę planszową. Zabawa trwała bardzo długo. Okazało się, że mając jedynie papierowe koła też można doskonale bawić się.

Wyświetlanie 20150109_091232.jpg   Wyświetlanie 20150109_094426.jpg

Wyświetlanie 20150109_094618.jpg   Wyświetlanie 20150109_092135.jpg


?Drzewo kreatywności?

Wykonanie drzewa kreatywności było doskonałym zadaniem dla naszych twórczych przedszkolaków. Bardzo długo zbieraliśmy pomysły na wykonanie naszego dzieła. Ustaliliśmy, że na naszym drzewie znajdą się kolory i symbole czterech pór roku. Zaczynając od symboli doszliśmy do najważniejszego- wykonania drzewa. Trzeba przyznać, że wyszło nam świetnie. To było nasze wspólne dzieło- dzieło kreatywnych przedszkolaków.

Wyświetlanie 20150420_110950.jpg  Wyświetlanie 20150420_110950.jpg


?Czerwony pomponik?

Podczas warsztatów dla dzieci wykorzystano kinezjologiczną zabawę dydaktyczną poprzedzającą kreślenie na linii. Zabawa ta była punktem wyjścia do kolejnej twórczej zabawy w ramach programu Dziecięca Kraina Kreatywności. Początkowo dzieci chodziły rytmicznie wokół stołu, uderzały naprzemiennie pięścią w papier przyklejony do stołu, później stawiały kropki i kreśliły wiązki z punktu. Wszystko odbywało się w rytm muzyki. Po wykonaniu czerwonych pomponów można było trochę pofantazjować. Każdy bowiem miał tak uzupełnić swój obrazek, aby coś z niego powstało. Oczywiście pomysłów było wiele. Było też mnóstwo uśmiechu i radości.

Wyświetlanie 20150618_114126.jpg  Wyświetlanie 20150618_114157.jpg


?Dzieła z odpadów?

Dzieła z odpadów powstały w związku z zorganizowanym w naszym przedszkolu ?Dniem Bez Zabawek?. Tym razem, aby jeszcze bardziej wyzwolić naszą kreatywność, wszyscy postanowiliśmy sprawdzić, czy możliwa jest dobra zabawa, kiedy mamy do dyspozycji jedynie papier, taśmę, druciki, tekturowe pudełka, czy inne odpady. Początkowo dzieci nie były zachwycone tym pomysłem. Wciąż powtarzały: ?My nie wiemy, co zrobić z tych śmieci!?, ?Nie można bawić się bez zabawek!?. Z każdą chwilą jednak, co raz bardziej przełamywały swoją niechęć i zaczynały tworzyć, wymyślać, próbować. I o to właśnie chodziło. Powstały prawdziwe dzieła- lalki, samochody, zabawki, którymi jeszcze długo bawiły się wszystkie dzieci. Już nikt nie mówił, że nie potrafi, że nie chce się bawić. Wręcz przeciwnie, wszyscy prosili o to, aby zabawa ta trwała jak najdłużej.

Wyświetlanie 20150205_102411.jpg Wyświetlanie 20150205_102511.jpg Wyświetlanie 20150205_103820.jpg Wyświetlanie 20150205_105434.jpg


 ?Teatrzyk cieni?

Kolejne kreatywne zajęcia w ramach programu Dziecięca Kraina Kreatywności, nawiązywały do przeczytanego opowiadania. Dzieci usłyszały tylko jego fragment, koniec opowiadania był niewyjaśnioną zagadką. To dzieci miały wspólnie zastanowić się, jak skończyło się opowiadanie, co robiły dzieci, którym bardzo nudziło się w domu, jaką zabawę wspólnie wymyśliły. Pomysłów na dokończenie opowiadania było wiele, a jednym z nich ? zgodny z prawdziwym zakończeniem, to zorganizowany teatrzyk cieni. Oczywiście nasze kreatywne warsztaty nie mogły zakończyć się niczym innym, jak tylko teatrzykiem cieni. I znowu było twórczo. Bo nie lada wyzwaniem było przedstawienie cienia króliczka, pieska, ptaszka. Każdy próbował, eksperymentował, układał ręce na różne sposoby, prosił o pomoc kolegę , czy koleżankę, żeby tylko się udało!

Wyświetlanie 20150205_124942.jpg Wyświetlanie 20150205_125429.jpg


Klub Kreatywnych Rodziców

Rodzice bardzo chętnie włączyli się w realizację założeń programu Dziecięca Kraina Kreatywności. W naszym przedszkolu powstał Klub Kreatywnych Rodziców. Należący do niego rodzice organizują dla dzieci zajęcia, uczestniczą w spotkaniach i każdego dnia przychodzą do przedszkola z nowymi pomysłami, które razem możemy wcielić w życie. Podczas zorganizowanego ogólnego zebrania z rodzicami przedstawiciele Klubu Kreatywnych Rodziców dokonali odsłonięcia tablicy symbolizującej program. Była to także okazja, aby opowiedzieć wszystkim o programie, o wspaniałej zabawie naszych dzieci, o korzyściach , jakie wynikają z podejmowania twórczych zabaw z dziećmi.

Wyświetlanie 20150223_110420.jpg


?Na piasku malowane?

Zajęcia te były połączeniem zajęć przyrodniczych z atrakcyjnymi dla dzieci ćwiczeniami doskonalącymi sprawność rąk. Dzieci rysowały różne znaki, odzwierciedlały fragmenty przyrody, rysowały wymyślone przez siebie kształty. Wszystko robiły na podkładach z kaszy manny. Było twórczo, ciekawie i co, najważniejsze nikt nie zwracał uwagi na rozsypaną kaszę, można było śmiecić.

Wyświetlanie 20150327_094637.jpg Wyświetlanie 20150327_094646.jpg

Wyświetlanie 20150327_094728.jpg


?Czarna książka kolorów?

Podczas tych warsztatów bardzo ważna była nasza twórczość, wyobraźnia. Początkowo wszyscy uczestniczyli w zabawach z opaską na oczach, co nie było wcale łatwe. Później każdy miał okazję poznać alfabet Braiile?a i rozpoznać za pomocą dotyku przygotowane obrazki. Na koniec warsztatów już wszyscy razem według własnych pomysłów tworzyliśmy czarną książkę kolorów, aby następnie wykorzystać ją w czasie zabawy.

Wyświetlanie 3673[1].jpg


?W bajkowej krainie?

Podczas tych warsztatów dzieci wykazały się znajomością bajek, umiejętnością wymyślania własnych, krótkich bajek i opowiadań. Każdy miał możliwość odegrania krótkich scenek w kąciku teatralnym, czy też zaprojektowania własnego, bajkowego stroju z dostępnych materiałów i rekwizytów.

Wyświetlanie 20150619_100307.jpg Wyświetlanie 20150619_100151.jpg


?Bursztynowa wyspa skarbów?

Dzieci z radością wzięły udział w zabawach pod hasłem „Bursztynowa wyspa skarbów”, szukając ukrytych skarbów zarówno w sali, jak i ogrodzie przedszkolnym. Poprzez wykonywanie map, czytanie map, odkodowywanie zaszyfrowanych wiadomości, wykonywanie określonych zadań, pokonywanie napotkanych przeszkód, czy szukanie ukrytych listów i wskazówek, atrakcyjność zabawy jeszcze bardziej wzrosła, a dzieci chętniej w niej uczestniczyły. Każdy bowiem liczył na znalezienie ukrytego skarbu. Oczywiście na koniec na wszystkich czekała nagroda- słodki poczęstunek, skarb którego wszyscy długo szukali.

Wyświetlanie 20150601_092615.jpg


?List na sznurku?

Szukając ciekawych, zupełnie nieznanych zabaw dla dzieci skupiliśmy się na różnych sposobach porozumiewania się i przekazywania sobie informacji. Dzieci tak bardzo zainteresowały się tym zagadnieniem, że od prostych zabaw z elementem dramy, zabaw naśladowczych, słuchania krótkich nagrań w różnych językach, przeszliśmy aż do alfabetu Morsea. Początkowo starszaki odczytywały informacje zaszyfrowane tym właśnie kodem, a następnie same tworzyły własne przekazy, bawiąc się przy tym wspaniale, a jednocześnie doskonaląc podstawowe umiejętności, w tym umiejętność odczytywania informacji podanych w formie rysunków, oznaczeń, symboli.

Wyświetlanie 3672[1].jpg Wyświetlanie 3674[1].jpg Wyświetlanie 3675[1].jpg


?Zajęcia Klubu Kreatywnych Rodziców?

Tym razem nasza kreatywna mama pokazała nam, jak w prosty sposób ozdobić wielkanocne jajka.

Wyświetlanie 20150313_081302.jpg Wyświetlanie 20150313_081309.jpg


?W trosce o środowisko?

W czasie tych warsztatów wykorzystaliśmy dywanik pomysłów. Dzięki temu udało nam się pięknie zobrazować wszystkie nasze skojarzenia dotyczące wybranych haseł ekologicznych.

Wyświetlanie 20150427_092830.jpg Wyświetlanie 20150427_092854.jpg Wyświetlanie 20150427_092933.jpg Wyświetlanie 20150427_095004.jpg


Podczas festynu rodzinnego oficjalnie zakończyliśmy warsztaty w ramach Programu Dziecięca Kraina Kreatywności. Podsumowanie twórczych działań zrealizowanych w roku szkolnym 2014/2015, było też chwilą wspomnień tego wszystkiego, co udało nam się wspólnie, kreatywnie zrobić przez ten cały rok.

Wyświetlanie 3859[1].jpg